Zásady ochrany osobních údajů*

  Co je to 3D tisk?

  3D tisk je proces, při kterém se z digitálního 3D modelu (předlohy) vytváří skutečný fyzický předmět. 

   

  Tisk technologií FDM

  (Fused Deposition Modeling)

  Díly jsou tištěny postupným nanášením roztaveného termoplastu ve vrstvách. Pro tisk se využívá tzv. filament – plast ve formě vlákna – různých druhů plastů. Nejčastěji používanými materiály jsou termoplasty PLA, PETG a ABS.

   

  Tisk technologií DLP

  (Digital Light Processing)

  Metoda vytváření objektů pomocí postupného vytvrzování světlocitlivých fotopolymerů působením UV záření na konkrétní místa ve vrstvách.

  Díly jsou po vytištění chemicky omyty a následně vytvrzeny.

  Materiály, ze kterých tiskneme

  PLA je plast vhodný pro tisk libovolných objektů. Malé, velké předměty i předměty s tenkými stěnami. PLA má nižší tepelnou odolnost, při 60°C již začíná měknout. Je pevný a tvrdý. PLA je vyroben z kukuřičného škrobu, neobsahuje ropu, je zdravotně nezávadný a snadno ekologicky odbouratelný. To však neznamená, že by byl nestálý nebo se časem rozpadal. PLA se může dále povrchově upravovat – brousit, frézovat, vrtat, kitovat, barvit i lepit.

  PETG je termoplast pro 3D tisk velmi podobný známému plastu PET, který dobře znáte z PET lahví. PETG odolává kyselinám a rozpouštědlům. Zajímavá je také vynikající tepelná odolnost. PETG si své mechanické vlastnosti zachovává při vysoké teplotě 100 °C. PETG je odolný i záporným teplotám, proto výtisky můžete použít také v mrazu. PETG není toxický a je zdravotně nezávadný.

  TPE je flexibilní plast vhodný pro tisk pružných součástí jako jsou například těsnění, pneumatiky na modely aut, pružný obal na mobil, antivibrační držák kamery, silentbloky apod. Vhodným nastavením tisku lze dosáhnout různé tuhosti dle potřeby.

  Ukázky 3D tisku

  Podívejte se na příklady prací, které vznikly u nás 3D tiskem.

   

  Technické díly

  Více na facebook stránce coldmake

   

  Pro ozdobu

  Více na facebook stránce coldmake